Gönderiliyor...

HIZLI ERİŞİM

ŞEFFAF PLAK (ŞEFFAF APAREY) NEDİR?

Şeffaf Aparey tedavisi aslında bir ortodontik tedavidir, tek fark dişleri tel takmadan düzeltmek mümkün hale gelmiştir.

TEDAVİ SONUNDA DİŞLERİM NASIL OLACAĞINI TAHMİNİ OLARAK GÖREBİLİRMİYİM?

Hasta ve hekim tedavi sonunda dişlerin nasıl olacağını üç boyutlu modellerde görerek üretim onayı verirler. Böylece size özel gülümseme tasarımını hekimizle beraber yapabilirsiniz. Tedavi sonunda istemediğiniz bir sonuçla veya süprizle karşılaşmaz ve hayal kırıklığına uğramazsınız.

DİŞ TELİ OLMADAN DİŞLER NASIL DÜZELEBİLİR?

Dişlerinizi bilgisayarda düzeltip, istediğiniz şekli 3 boyutlu yazıcıdan çıkardıktan sonra üzerine esnek şeffaf plak basarak Şeffaf Aparey plakları üretilir. Her plak 0,5 mm düzeltilmiştir ve bu düzelen plağı dişlerinize geçirdiğinizde dişler de bu plağın içine girmeye zorlanarak dişlerin hareketi sağlanır ve böylece dişler her plak değişiminde biraz daha hareket eder.

ŞEFFAF PLAKLAR NASIL VE NEREDE ÜRETİLİYOR?

Özel silikonlar ile ölçüleri alındıktan sonra üç boyutlu modelleme yöntemi ile bilgisayar ortamında sanal modeller oluşturulmaktadır. Bilgisayar ortamında oluşturulan bu modeller üzerinde dişlere bilgisayar simülasyonu ile istenilen hareketler verilerek kişinin isteğine göre bitim hali bilgisayar üzerinde belirlenir.

ÖLÇÜ ALINDIKTAN SONRA KAÇ HAFTADA PLAKLAR GELİYOR?

Ölçülerin ideal tedavi planı kararlaştırılması ve üretim aşaması yaklaşık 1 haftalık bir süreçtir.

ŞEFFAF PLAK TEDAVİ BİTİMİNİ GÖREBİLİR MİYİM?

Evet şeffaf plak ile tedavi sonucunu görmekle kalmaz ayrıca doktorunuzla beraber istediğiniz gibi planlama ve gülüş tasarımı yapabilirsiniz.

DİŞLERİM ÇOK ÇAPRAŞIK ACABA BENİM DİŞLERİMİ DE DÜZELTEBİLİR Mİ? HER DİŞE YAPILIR MI?

Dişlerin çok çapraşık olması tedavinin sonuç vermeyeceği anlamına gelmez, ciddi çapraşıklık problemlerinde kullanılabilir ancak şeffaf plak tedavisinin yapamadığı birkaç özel diş hareketi vardır. Bunun için mutlaka deneyimli bir Ortodonti uzmanının muayenesine ihtiyaç vardır.

KAÇ TANE ŞEFFAF PLAK TAKMALIYIM? ŞEFFAF PLAKLARI GÜNDE KAÇ SAAT TAKACAĞIM?

Dişlerin çapraşıklıklarına ve istenilen diş hareket miktarına göre tedavi süresi ve kullanılacak plak sayısı değişmektedir. Her bir şeffaf plak dişleri 0,25-0,5 mm kadar düzeltmekte ve 14 gün boyunca günde 18-20 saat takılması gerekmektedir, ikinci haftanın sonunda dişler plağın şeklini alır ve üzerinde bir miktar daha düzeltme yapılmış olan ikinci plağa geçilir ve 14 gün boyunca dişler yeni plağın şeklini alır, böylece bir dizi plak kullanımını takiben dişler düzelir.

 

ŞEFFAF PLAK TEDAVİSİNİN EN BÜYÜK AVANTAJI NEDİR?

Şeffaf plaklar ile tedavi geleneksel braketleme yöntemlerine göre daha konforludur, ağız içinde herhangi bir tel veya metal parçası olmadığı için batma ve yara oluşumu olmaz, tedavi geleneksel tel tedavisine göre daha ağrısızdır. Konuşmaya olumsuz bir etkisi yoktur, sunumlarda toplantılarda çıkartmaya gerek kalmaz.

ŞEFFAF PLAK İÇİN YAŞ SINIRI VAR MIDIR?

Şeffaf plakları  hem gençlere hem de yetişkinlere rahatlıkla uygulanabilir. 12 yaşından 80 yaşına kadar rahatlıkla takılabilir.

ŞEFFAF PLAK TEDAVİSİNDE AĞRIM OLUR MU?

Dişlerin hareket edebilmesi için bir kuvvet uygulanması gerekmektedir. Şeffaf plakları ilk defa taktığınızda bir baskı hissedeceksiniz. Dişleriniz bu baskıya kısa bir süre sonra uyum sağlayacaktır..

ŞEFFAF PLAK TEDAVİMDE KONTROLLERİM NE SIKLIKTA OLACAK?

Kontrolleriniz 2-3 ayda bir olacaktır. Şeffaf plaklar 15 günde bir değiştirilir. Örneğin tedaviniz için 20 plak üretilmiş ise tedaviniz 10 aylık bir süreye denk gelecektir. Kontrol seansları geleneksel tedavi yöntemlerine göre daha azdır,

ŞEFFAF PLAKLARI GÜNDE KAÇ SAAT TAKMAM LAZIM?

Şeffaf plakları günde ortalama 18 saat takmanız gerekir. Sadece yemek yerken ve önemli bir durumda en fazla 1-2 saat süre zarfında çıkartmanız önerilmektedir.

SU VEYA ÇAY İÇERKEN ŞEFFAF PLAKLARIMI ÇIKARMAM GEREKİR Mİ?

Su gibi normal sıcaklıktaki şekersiz içecekleri içerken çıkarmanıza gerek yoktur. Fakat çay gibi sıcak ve şeker içeren şeyler içerken çıkarmanız önerilir. Şeffaf Aparey plakları thermoplastik olduğundan sıcakta deforme olabilir.

ŞEFFAF APAREY PLAKLARI AĞZIMDA İKEN FARK EDİLİR Mİ?

Şeffaf Aparey plaklarının en önemli özelliği neredeyse tamamen görünmez olmasıdır. Sizden başka kimse şeffaf plak taktığınızı fark edemez.

ŞEFFAF APAREY PLAKLARI KONUŞMAMI ETKİLER Mİ?

Şeffaf Aparey plakları konuşma bozukluğuna sebep olmaz. Hastalarımız 1-2 günlük alışma dönemini geçirdikten sonra plakların ağızlarında olup olmadığını fark edememektedirler.

 

ŞEFFAF APAREY PLAKLARIMIN TEMİZLİĞİNİ NASIL YAPACAĞIM?

Her akşam Şeffaf Aparey plaklarınızı ılık suyun altında diş fırçası ile temizleyebilirsiniz. Ayrıca correga protez temizleme tableti atılmış suda günde 15 dakika bekletmek temizleyemediğiniz durumlarda faydalı olabilir.

 

ŞEFFAF APAREY PLAKLARI KOKU YAPAR MI?

Şeffaf Aparey plakların ağızdan her çıkartıldığında suya tutulması önerilmektedir, tükürük üzerinde kurumadığı ve günlük temizliği yapıldığı müddetçe hiçbir koku yapmaz.

 

ÇAY VE SİGARA KULLANIMI ŞEFFAF PLAKLARIMI SARARTIR MI?

Aşırı çay veya sigara kullanımı zamanla plaklarda sararmaya sebep olabilir fakat her plağın 14 gün kullanılması, sararmaya başladığında yeni ve temiz plaklara geçileceği anlamına gelmektedir. Böylece rahatlıkla çay, kahve ve sigara içebilirsiniz. Sabit ortodontik tedavide çok çay kahve veya sigara içiyorsanız her seans diş temizliği ücreti vermeniz gerekecek ve hemen hemen Şeffaf Aparey fiyatına yaklaşacaktır.

 

NORMAL DİŞ TELİ İLE Mİ YOKSA ŞEFFAF APAREY (TELSİZ ORTODONTİK TEDAVİ) İLE Mİ TEDAVİ DAHA KISA SÜRER?

Şeffaf Aparey tedavisinin en önemli özelliği fazla kuvvetler vererek diş hareketlerini yavaşlatmamasıdır. Doğru kullanıldığı zaman tedavi bitiş sürecini net olarak bilmek mümkün olmakla beraber hangi ayda dişleri nasıl görülecek 3 boyutlu olarak görmek mümkündür. Şeffaf Aparey tedavi süresi normal ortodontik tedavi süresine göre nispeten daha kısa olabilmektedir.

 

ŞEFFAF APAREY TEDAVİ ÜCRETLERİ PAHALI MIDIR?

Diğer tüm ortodontik tedavilerde olduğu gibi, şeffaf plaklar ile tedavi ücreti, çapraşıklığın ve tedavinin zorluğuna bağlıdır. Şeffaf Aparey konforuna ve rahatlığına göre çok pahalı bir yöntem olmamakla beraber, sabit ortodontik tedavilere göre daha maliyetlidir ancak fiyat geleneksel braket tedavilerine yakındır. Tedavi fiyatları, tedaviyi yapacak olan doktor tarafından belirlenmektedir.

 

ŞEFFAF APAREY TEDAVİMDEN ÖNCE DOLGU YAPILMASI GEREKİYOR MU?

Evet. Şeffaf Aparey tedavisine başlamadan önce bütün çürüklerin temizlenmiş olması, diş taşlarının temizlenmiş olması, ağız içindeki tüm bakım işlemlerinin bitmiş olması gerekmektedir. Doktorunuz duruma göre bazen 20 yaş dişlerinizin çekimini Şeffaf Aparey tedavisinden önce isteyebilir. Ölçü alındıktan sonra ağızda herhangi bir işlem uygulanmaz. Köprü, implant gibi protetik işlemler Şeffaf Aparey tedavisi bittikten sonra yapılır.

 

ORTOGNATİK CERRAHİ HASTALARINDA AMELİYATTAN ÖNCE TEL YERİNE ŞEFFAF APAREY TAKILABİLİR Mİ?

Evet ortognatik cerrahi simülasyonu ve dişlerin Şeffaf Aparey yardımı ile ameliyata hazır hale getirilmesi mümkündür. Böylece ortognatik çene cerrahisi ameliyatlarında tel takılmadan ameliyata girmek mümkün olur ve ameliyat sonrası yaşanan ağız içi problemler ve sıkıntılar da ortadan kalkmış olur.

 

ŞEFFAF APAREY ALIGNER'LARINDA PLASTİK MALZEME İMALATINDA KULLANILAN BISPHENOL-A VAR MI?

Şeffaf Aparey aligner’ları, bebek biberonlarında ve pet şişelerde kullanılan ve birçok sağlık sorununa yol açtığı için, USA ve Avrupa Birliği tarafından kullanımı yasaklanan Bisphenol-A veya fitalat (phthalates) maddelerini kesinlikle içermemektedir. Bu yüzden, Şeffaf Aparey tedavisini yaşamınızın her döneminde, hamilelik, süt verme dahil güvenle yaptırabilirsiniz.

 

ŞEFFAF APAREY PLAKLARIM BİTTİKTEN SONRA HERHANGİ BİR KORUYUCU İŞLEM YAPILIYOR MU?

Şeffaf Aparey tedaviniz bittikten sonra (bütün ortodontik tedaviler için geçerli) dişlerinizin iç tarafına çok ince koruyucu teller takılır. Bu ince tel kesinlikle dışarıdan gözükmez. Dişleriniz de herhangi bir bozulma olmaması için en az 2 sene takılması tavsiye edilir.

 

ŞEFFAF APAREY PLANLAMASINI KİMLER YAPMALI? HER DİŞ HEKİMİ YAPABİLİR Mİ?

Bu tedavide en önemli bölüm planlama bölümüdür, ortodontik tedavi planlaması diğer diş tedavilerine göre çok özel ve farklı bir tedavidir. Bu yüzden bu tedaviyi yapan hekimlerin uzman olması gerekmektedir. Ortodonti uzmanları, 5 senelik diş hekimliği öğrenimi sonrasında yine üniversitelerde uygulanan 4 senelik doktora ve uzmanlık programından mezun olmuş kişilerdir. Yanlış yapılan bir planlama ile istenilen sonuç alınamamakla birlikte şeffaf plakların düzeltemediği noktalarda ortodonti uzmanı tarafından tel takılması gerekliliği doğabilir.


http://www.superdent.com.tr

Ağız ve Diş Sağlığınız İçin Komple Tedavi Hizmeti
“Gülüşünüzü Saklamayın”