çocuklar için diş sağlığı

Tahmin edebileceğiniz gibi, okul öncesi çocuklar için diş sağlığı konusunda karşılaşılan bir numaralı diş problemi diş çürümesidir.

  • İki yaşındaki çocuklardan onda  birinin zaten bir veya daha fazla çürüğü var
  • Üç yaşına gelindiğinde ise, çocukların %28’inde bir veya daha fazla çürük vardır
  • Beş yaşına gelindiğinde, çocukların yaklaşık %50’sinde bir veya daha fazla çürük vardır.

Çoğu ebeveyn süt dişlerindeki çürükleri zaten ilerde düşecekleri için önemsemez. Ama bu doğru değil. Süt dişlerindeki diş çürüğü kalıcı dişleri olumsuz yönde etkileyebilir ve gelecekteki diş problemlerine yol açabilir.

İyi Diş Alışkanlıklarını Öğretmek

Çocuklar için diş sağlığı söz konusu olduğunda onların dişlerini korumanın en iyi yolu onlara iyi diş temizleme alışkanlıkları öğretmektir. Doğru koçluk ile, çocuğunuz ağız hijyenini günlük rutininin bir parçası olarak  hızlı bir şekilde kabul edecektir. Bununla birlikte, hevesli bir katılımcı olsa da, dişlerini tek başına fırçalamak için henüz kontrol veya konsantrasyona sahip olmayacaktır. Fırçanın tüm plakları—dişlerde biriken ve diş çürümesine neden olan yumuşak, yapışkan, bakteri içeren birikintileri – çıkarması için ona destek olmanız ve yardım etmeniz gerekir. Ayrıca, erken çürüme belirtileri olabilecek kahverengi veya beyaz lekelere de bir göz atın.

Diş fırçalama

Çocuğunuz dişleri çıkmaya başladığı anda, dişlerini günde iki kez yumuşak kıllara sahip bir diş fırçası ve florürlü diş macunu ile fırçalamasına yardımcı olmalısınız. Her yaştan çocukların farklı ihtiyaçlarını karşılamak için tasarlanmış fırçalar vardır, çocuğunuz için uygun bir diş fırçası seçebilmenizi sağlar.

Diş macunu miktarı

3 yaşında, diş çürümelerini önlemeye yardımcı olan  florürlü diş macununu  bezelye büyüklüğünde kullanmaya başlayabilirsiniz. Çocuğunuz diş macununun tadını sevmiyorsa, başka bir lezzet deneyin. Ayrıca çocuğunuza yutmamasını öğretmeye çalışın, ancak bu yaşta durulamayı ve tükürmeyi öğrenmek için hala çok gençtirler. Çok fazla florürlü diş macunu yutmak, çocuğunuzun yetişkin dişlerinde beyaz veya kahverengi lekelere neden olabilir.

Fırçalama Hareketi

En iyi fırçalama hareketinin yukarı ve aşağı, ileri ve geri veya dairesel olup olmadığı konusunda her türlü tavsiyeyi duyacaksınız. Gerçek şu ki, yön gerçekten önemli değil. Önemli olan, her bir dişi, üstte ve altta, içte ve dışta iyice temizlemektir. Bu, muhtemelen sadece görebileceği ön dişlere konsantre olacak olan çocuğunuzun direnciyle karşılaşacağınız yerdir. Bu durumu “gizli dişleri bul” oyununa dönüştürmek size yardımcı olabilir. Bu arada, bir çocuk yaklaşık altı ila sekiz yaşına kadar yardım almadan dişlerini fırçalayamaz. Bu nedenle, gerekirse fırçalamayı kontrol edin veya yaptığından emin olun.

Çok Fazla Şeker

Doğru miktarda florürlü diş macunu ile düzenli diş fırçalamanın yanı sıra, çocuğunuzun beslenme düzeni diş sağlığında önemli bir rol oynayacaktır. Ve tabii ki, şeker büyük bir kötü adam. Dişleri ne kadar uzun ve daha sık şekere maruz kalırsa, çürük riski o kadar artar. Karamel, şekerleme, sakız ve kurutulmuş meyve gibi” yapışkanlı şekerli ” yiyecekler—özellikle ağzında kaldığında —ciddi hasara neden olabilir. Şekerli bir gıda maddesinden sonra çocuğunuzun dişlerini her zaman fırçaladığınızdan emin olun.

Diş Muayeneleri

Düzenli doktor ziyaretleri sırasında, çocuk doktoru çocuğunuzun dişlerini ve diş etlerini kontrol edecektir. Eğer problem fark ederse, çocuğunuzu bir pedodontiste veya genel bir diş hekimine yönlendirebilir. Diş muayenesinin bir parçası olarak, diş hekimi tüm dişlerin normal şekilde geliştiğinden ve diş problemleri olmadığından emin olacak ve size uygun hijyen konusunda daha fazla tavsiyede bulunacaktır. Ayrıca çürükler karşı ekstra koruma sağlamak için bir florür çözeltisi sağlayabilir Suyun florlanmadığı bir bölgede yaşıyorsanız, yürümeye başlayan çocuğunuz için florür damlaları veya çiğnenebilir tabletler reçete edebilir. Florür takviyeleri hakkında daha fazla bilgi için çocuk doktorunuzla konuşun.

Çocuğunuz diş sağlığı problemleri yaşıyorsa kliniğimizle iletişime geçmenizi tavsiye ederiz. Muayene için randevu oluşturarak kliniğimizi ziyaret edebilirsiniz.