kök kanal tedavisi

Modern diş hekimliğinin odak noktası, hastaların doğal dişlerini korumalarına yardımcı olmaktır. Bir dişi kök kanalıyla “kurtarmak” ile dişin çekilmesi ve implant ile değiştirilmesi arasında bir seçim olduğunda, bu bir tartışma yaratır. Bu yazımızda sizlere her prosedürün artı ve eksi yönlerine ışık tutarak kök kanal tedavisi ve implant tedavisinin detaylarını anlatıyoruz.

Kök Kanal Tedavisi Temelleri

Kanal tedavisi, yüzeyinde açılan küçük bir açıklıkla dişin iç kısmına erişim sağlanarak başlar. Daha sonra hastalıklı veya ölü pulpa dokusu dişin derinliklerinden alınır. Her köke doğru uzanan siniri içeren “kanallar” çıkarılır, temizlenir ve dezenfekte edilir. İnert bir malzeme ile doldurulduktan sonra, yeniden enfeksiyonu önlemeye yardımcı olmak için diş kapatılır. Bazen dişi bir arada tutmak ve normal işlevini yerine getirmek için bir kron veya “başlık” gerekir.

Ekstraksiyon ve İmplantasyon

Çürük veya travma nedeniyle diş tehlikeye girerse, hasarlı dişin çıkarılması gerekebilir. Çene kemiğinizin durumuna göre kemik grefti gerekebilir. Her iki durumda da, çeneye, implant yapılmış diş kökü görevi görecek metal bir implant postu yerleştirilir. Ardından, postun etrafını doldurmak için vücudunuzun kemik yeri oluşturmasını beklenir. Bu birkaç ay veya daha uzun sürebilir. Çenenizin yeni dişi kabul edecek kadar güçlü olması gerekir. Diş bu güce ulaştığı zaman, son olarak, yapay dişi kabul etmek için bir abutment yerleştirilir ve daha fazla iyileşme gerekir.

Kanal tedavisini ertelemeyin, muayenehanemizden randevu alın ve ağrılarınızdan hemen kurtulun.

Ağız ve Diş Sağlığına Dair Diğer Yazılarımız