Gönderiliyor...
Hekiminize Danışın
Siz de ağız ve diş sağlığınız ile ilgili merak ettiklerinizi hekimlerimize danışabilirsiniz.
Hekiminizi Seçiniz
Dt. Mehmet Rıfat Akpınar
Dt. Mehmet Rıfat Akpınar
Hamilelik Döneminde Dişlere Dikkat!

Hamilelik Döneminde Dişlere Dikkat!

Hamilelik Döneminde Dişlere Dikkat
Superdent Kurucusu Diş Hekimi Mehmet Rıfat Akpınar; hamilelik döneminde ağız ve diş bakımına çok daha fazla özen gösterilmesi gerektiğini söyledi.
Özellikle hamileliğin ilk aylarında oluşan mide bulantılarından ve kusmalarından dolayı ağızdaki asidik ortamın arttığını  tükürük akışının azaldığını, buna ilaveten hamileliğin ilk aylarında anne adaylarının  karbonhidrat türü bazı yiyeceklere aşırı ilgi duyabileceklerini dile getiren Diş Hekimi Mehmet Rıfat Akpınar  “Ayrıca anne adayları çok sık yemek yedikleri için ve yemeklerden sonra ağız ve diş bakımlarını ihmal ettiklerinden diş eti problemleri ve çürük oluşumu hızlanır. Bu nedenle yemeklerden sonra mutlaka dişlerin fırçalanması gerekmektedir” dedi.

Hamileyken Dişiniz Ağrırsa
Anne adaylarının karşılaştığı diş problemleri karşısında neler yapılması gerektiğini açıklayan Dt. Mehmet Rıfat Akpınar, konuyla ilgili şöyle konuştu.
"Anne adayında aniden bir diş ağrısı olursa bu dişin sinirinin etkilendiğinin göstergesidir olduğunu bu durumda kanal tedavisi gerekecektir. Bir defaya mahsus olmak ve kadın doğum uzmanı ile konsülte etmek şartıyla anestezi altında kanal tedavisi yapılabilir. Diş eti problemlerinde hamileliğin her ayında müdahale edilebilir. Gömülü 20 yaş dişleri genelde ağrıya sebep olup, AKUT bir alevlenme sonucunda tekrar pasif döneme geçer. Diş hekiminin muayenesi sonucu yapılacak olan tedavi doğum sonrasına ertelenebilir. Eklem problemlerinde ise detaylı bir muayeneden sonra hastaya verilecek olan gece plağı veya splint hastanın problemlerini çözecektir, eklem ağrısı şikayeti olanlar hamileliğin her ayında tedavi edilebilirler."
 

Ağız ve Diş Sağlığınız İçin Komple Tedavi Hizmeti

“Gülüşünüzü Saklamayın”