fbpx

Pedodonti

“Çocuklar Gülsün, Dünya Gülsün!

Pedodonti sayesinde çocuklarınızı diş hekimiyle erkenden tanıştırarak korkularını yenmelerini sağlayabilirsiniz.

Pedodonti

Çocuk Diş Hekimliği, 0-14 yaş aralığındaki çocuklarda süt ve sürekli dişlerin sağlığının korunmasını sağlayan, önleyici ve tedavi edici hizmetlerin uygulandığı bir diş hekimliği dalıdır.

Çocukların dişleri ne zaman çıkar?

Bireylerde dişlenme iki kez gerçekleşir. Geçici olan süt dişleri, doğumdan 6  ay sonra çıkmaya başlar ve süt dişlenme 2 yaşında tamamlanır. Süt dişlerinin çıkma zamanlarında 6 aylık sapmalar normaldir. Çocukların ağzında toplam 20 tane süt dişi bulunur.

6 yaşından itibaren çocuklarda sürekli dişler çıkmaya başlar ve ilk olarak süt dişlerinin arkasında ‘6 yaş dişleri’ ağızda belirir. Takip eden dönemde süt dişleri düşerek yerlerini sürekli dişlere bırakır ve 12 yaş civarında 28 tane sürekli diş ağızda tamamlanır. Sürekli dişlerin çıkmasında da 6 aylık sapmalar normal kabul edilir.

Süt dişlerinin korunması ve tedavi edilmesi neden önemlidir?

Süt dişleri sağlıklı olan çocuklar beslenme ve konuşma fonksiyonlarını sağlıklı olarak yerine getirebilirler, böylece büyüme ve gelişmeleri olumsuz etkilenmez. Ancak diş ağrısı çeken çocuklar yemek yemeyi reddederler bu da büyüme ve gelişimlerini olumsuz etkiler. Ayrıca süt dişleri eksik olan çocuklar konuşurken bazı harfleri yanlış telaffuz etmeye alışırlar ve bu alışkanlık ömür boyu devam edebilir. Dişlerinin eksik veya çürükten siyah olması sebebiyle çocuklar arkadaşlarının yanında kendilerini çirkin hissedebilir, gülümsemekten kaçınabilir ve psikolojik olarak etkilenebilirler.

Bu gibi durumların yanında süt dişleri, çenelerin gelişmesi ve altlarında bulunan sürekli dişlerin doğru yerlerine yerleşebilmesi için gereklidir. Yapılan araştırmalarda sürekli dişlerde görülen çapraşıklıkların en önemli sebeplerinden biri süt dişlerinin erken yaşta çekilmesi olarak belirtilmiştir. Bu sebeple süt dişlerini düşme yaşına kadar ağızda sağlıklı olarak tutmak ve gerekli tedavileri yapmak oldukça önemlidir.

Kliniğimizde çocuklara yönelik yapılan tedaviler nelerdir?

Kliniğimizde çocuklara yönelik olarak koruyucu ve tedavi edici hizmetler titizlikle uygulanmaktadır. Flor uygulamaları, özellikle çürüğe yatkın bireylerde uygulanması gereken koruyucu uygulamaların başında yer almaktadır. Bunun yanında çocukların azı dişlerine uyguladığımız fissür örtücülerle dişlerde çürüğe yatkın bölgeler olan çukurcukları doğrudan koruyucu bir madde ile örterek çürük oluşumunun azalması sağlanmaktadır.  Ayrıca çocukların sağlıklı olmayan süt ve sürekli dişlerine de gereken her türlü tedavi uzmanlarımız tarafından uygulanmaktadır.

UNUTMAYIN! Çocuklarınızı diş hekimiyle erken tanıştırarak, diş hekiminin uygulayacağı koruyucu ve basit tedavilerle onların diş hekimi korkusunu engelleyebilir, diş hekimleriyle iyi bir iletişim kurmasını sağlayabilirsiniz!

ÇOCUKLAR GÜLSÜN, DÜNYA GÜLSÜN! 

Diğer Diş Tedavi Hizmetlerimiz

Gülüş estetiği mükemmel dişlere kavuşmak için yapılan bir dizi uygulamaya verilen isimdir.

Estetik diş tedaviniz olan lamine dişinizi güvenle, profesyonel diş hekimleriyle yaptırabilirsiniz.
 

En çok bilinen ismiyle diş taşı, plak adı verilen bakterilerin temizlenmemesi sonucu oluşmaktadır.

Tek diş eksikliği, birden fazla diş eksikliği ve tam dişsizlik durumlarında implant uygulanabilir.
 

Teşhis En Önemli Adım! Dişlerdeki ve çenelerdeki düzensizliklerin teşhisi, önlenmesi ve tedavi edilmesiyle ilgilenen bir diş hekimliği dalıdır.

Diş Estetiği Dışında Diş Etleriniz de Gülünüzü Etkiler!
Diş hekimliğinde diş ve kökleri saran diş etinin sağlığıyla ilgilenen branştır.

Panaromik Röntgen ile ağız sağlığınız ve çene yapınız hakkında detaylı bilgi alınabilir. Panaromik Röntgen çekimlerinizi kliniğimizden yapabilirsiniz.

Kayıp dişler insanların hayatını olumsuz etkilemektedir! İşte tam da bu noktada yardımımıza protez dişler yetişiyor.

İnsan dişinin morfolojisi, fizyolojisi, patolojisi, diş kökü ve kök ucunu saran dokularla ilgilenen diş hekimliği dalıdır.

Cerrahi İşlemlerden 1 Saat Önce Hafif Bir Şeyler Yiyebilirsiniz. Hekiminizin yazdığı ilaçları düzenli olarak kullanınız.

Randevuzunu Gecikmeden Alın!