fbpx

Diş Taşı Temizliği

“En çok bilinen ismiyle diş taşı, plak adı verilen bakterilerin yeterince temizlenmemesi sonucu oluşmaktadır.

Diş taşlarının ilerlemesi ile diş kaybı gibi büyük sorunlar da oluşmaktadır. Diş ve ağız sağlığınızı korumak ve dişlerinizde oluşabilecek sorunları önlemek adına düzenli olarak diş taşı temizliği yaptırmanız gerekmektedir.

Diş Taşı Temizliği

Halk arasında en çok bilinen ismiyle diş taşı, plak adı verilen bakterilerin temizlenmemesi sonucu oluşmaktadır. Bu durum hem estetik hem de cerrahi anlamda insan ağzında sorunlar oluşturmaktadır. Diş taşlarının temizlenmemesi ile dişler ve diş etlerinin arasında cep adı verilen boşluklar ve diş eti çekilmeleri oluşur. Diş taşlarının ilerlemesi ile diş kayıbı gibi büyük sorunlar da oluşmaktadır. 

Diş Taşı Temizliğinin Önemi Nedir?

Diş taşı temizliği düzenli yapılmayan dişlerde dişlerinizi ne kadar fırçalarsanız fırçalayın dişlerin minesi tam olarak temizlenmez. Zamanla fırçalanmayan dişlerde bakteriler artarak oyuklar ve çürükler oluşur. Bunun sonucunda ise diş kaybı gibi problemlerle karşılaşılır. 

Diş taşları en çok, kolay temizlenmeyen diş etleri ve dişlerin arasında oluşur.  Bu dişetleri için en büyük problemdir. Burada oluşan diş taşları temizlenmediği taktirde diş eti iltihaplanması, diş eti şişmesi, diş kaybı gibi büyük problemler oluşmaktadır. 

Diş Taşı Temizliği Nasıl Yapılır?

Diş taşı temizliği, diş hekimliği için özel olarak geliştirilmiş; son model ultrasonik cihazlarla veya uygun el aletleriyle yapılan işleme verilen isimdir. Bu uygulama esnasında diş mineleri herhangi bir zarar görmez; çünkü bu cihazlar diş taşının temizliği için özel olarak geliştirilmiş cihazlardır.  Diş taşları temizlenirken aynı zamanda hava, su ve temizleme ürünlerinden de faydalanılır.  Diş taşı temizleme işlemi, diş kliniği ortamında 20-25 dk gibi kısa sürede tamamlanan uygulamadır. 

İşlem sonrasında diş köklerinizin çok açığa çıktığını düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Diş taşları yüzünden oluşan diş eti çekilmeleri; diş taşları temizlenmeden evvel göze batmazken işlem yapıldıktan sonra dikkat çekebilir. Diş eti çekilmesi, operasyonla düzeltilemeyecek kadar ilerlemişse tek yol iyi bir ağız hijyenidir. 

Diş taşı temizliği genel olarak 6 ayda bir yapılmalıdır. Ancak unutmayın; temizlenen diş taşlarının tekrar oluşmaması için iyi bir ağız hijyeni gerekmektedir. Diş taşlarının temizliğini yapan hekimden ağız ve diş bakımınız için öneriler istemeyi unutmayın. 

diş taşı temizleme

Diğer Diş Tedavi Hizmetlerimiz

Gülüş estetiği mükemmel dişlere kavuşmak için yapılan bir dizi uygulamaya verilen isimdir.

Estetik diş tedaviniz olan lamine dişinizi güvenle, profesyonel diş hekimleriyle yaptırabilirsiniz.
 
Tek diş eksikliği, birden fazla diş eksikliği ve tam dişsizlik durumlarında implant uygulanabilir.
 

Diş Estetiği Dışında Diş Etleriniz de Gülünüzü Etkiler!
Diş hekimliğinde diş ve kökleri saran diş etinin sağlığıyla ilgilenen branştır.

Çocuklarınızı diş hekimiyle erkenden tanıştırarak korkularını yenmelerini sağlayabilirsiniz.
 

Panaromik Röntgen ile ağız sağlığınız ve çene yapınız hakkında detaylı bilgi alınabilir. Panaromik Röntgen çekimlerinizi kliniğimizden yapabilirsiniz.

Kayıp dişler insanların hayatını olumsuz etkilemektedir! İşte tam da bu noktada yardımımıza protez dişler yetişiyor.

İnsan dişinin morfolojisi, fizyolojisi, patolojisi, diş kökü ve kök ucunu saran dokularla ilgilenen diş hekimliği dalıdır.

Teşhis En Önemli Adım! Dişlerdeki ve çenelerdeki düzensizliklerin teşhisi, önlenmesi ve tedavi edilmesiyle ilgilenen bir diş hekimliği dalıdır.

Cerrahi İşlemlerden 1 Saat Önce Hafif Bir Şeyler Yiyebilirsiniz. Hekiminizin yazdığı ilaçları düzenli olarak kullanınız.

Randevuzunu Gecikmeden Alın!