Gönderiliyor...

En çok bilinen ismiyle diş taşı, plak adı verilen bakterilerin temizlenmemesi sonucu oluşmaktadır.

Diş taşlarının ilerlemesi ile diş kaybı gibi büyük sorunlar da oluşmaktadır.

HIZLI ERİŞİM

Halk arasında en çok bilinen ismiyle diş taşı, plak adı verilen bakterilerin temizlenmemesi sonucu oluşmaktadır.  Diş taşı, hem estetik hem de cerrahi anlamda insan ağzında sorunlar oluşturmaktadır. Diş taşlarının temizlenmemesi ile dişler ve diş etlerinin arasında cep adı verilen boşluklar ve diş eti çekilmeleri oluşur. Diş taşlarının ilerlemesi ile diş kayıbı gibi büyük sorunlar da oluşmaktadır. 

Diş Taşı Temizliğinin Önemi Nedir?

Diş taşı temizliği düzenli yapılmayan dişlerde dişlerinizi ne kadar fırçalarsanız fırçalayın dişlerin minesi tam olarak temizlenmez. Zamanla fırçalanmayan dişlerde bakteriler artarak oyuklar ve çürükler oluşur. Bunun sonucunda ise diş kaybı gibi problemlerle karşılaşılır. 

Diş taşları en çok, kolay temizlenmeyen diş etleri ve dişlerin arasında oluşur.  Bu dişetleri için en büyük problemdir. Burada oluşan diş taşları temizlenmediği taktirde diş eti iltihaplanması, diş eti şişmesi, diş kaybı gibi büyük problemler oluşmaktadır. 

Diş Taşı Temizliği Nasıl Yapılır?

Diş taşı temizliği, diş hekimliği için özel olarak geliştirilmiş; son model ultrasonik cihazlarla veya uygun el aletleriyle yapılan işleme verilen isimdir. Bu uygulama esnasında diş mineleri herhangi bir zarar görmez; çünkü bu cihazlar diş taşı temizliği için özel olarak geliştirilmiş cihazlardır.  Diş taşları temizlenirken aynı zamanda hava, su ve temizleme ürünlerinden de faydalanılır.  Diş taşı temizliği; diş kliniği ortamında 20-25 dk gibi kısa sürede tamamlanan uygulamadır. 

Diş taşı temizliği sonrasında diş köklerinizin çok açığa çıktığını düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Diş taşları yüzünden oluşan diş eti çekilmeleri; diş taşları temizlenmeden evvel göze batmazken diş taşı temizliği yapıldıktan sonra dikkat çekebilir. Diş eti çekilmesi, operasyonla düzeltilemeyecek kadar ilerlemişse tek yol iyi bir ağız hijyenidir. 

Diş taşı temizliği genel olarak 6 ayda 1 yapılmalıdır. Ancak unutmayın; temizlenen diş taşlarının tekrar oluşmaması için iyi bir ağız hijyeni gerekmektedir. Diş taşı temizliğinizi yapan hekimden ağız ve diş bakımınız için öneriler istemeyi unutmayın. 

Ağız ve Diş Sağlığınız İçin Komple Tedavi Hizmeti
“Gülüşünüzü Saklamayın”