diş sağlığı için zararlı

1. Tırnak Yeme Alışkanlığı

Tırnak yeme alışkanlığı bugünlerde daha az rastlanan bir diş sağlığı için zararlı alışkanlık olabilir ancak yine de bazı insanlarda mevcuttur. Tırnak yeme alışkanlığı dişlerde yontulma, dolgularda ise kırılmalara neden olabilir. 

Çözüm: Dikkatli olun. Tırnaklarınıza tadı acı olan oje sürebilirsiniz. Bu tarz ürünleri de size en yakın eczaneden temin edebilirsiniz.

2. Çok Sert bir Şekilde Diş Fırçalamak

Sert bir şekilde diş fırçalamak diş etindeki aşınmalara ve diş eti hastalıklarına yol açan en büyük nedenlerden biridir.

Çözüm: Her zaman yumuşak başlı diş fırçası kullanın ve asla ovalayarak diş fırçalamayın. Dişlerinizin sağlığını korumanın yolu çok sert fırçalamak değil doğru bir şekilde fırçalamaktır. Eğer diş bakımınız konusunda titizseniz, evde uyguladığınız yöntemlerle plakları kolay bir şekilde temizleyebilirsiniz. Elektronik diş fırçaları bu noktada faydalı olabilir çünkü şiddetini siz belirleyemediğiniz için daha az zarar verecektir. 

3. Diş Sıkma 

Diş sıkma alışkanlığı, özellikle gece uyurken, ciddi anlamda tahribat oluşturan bir alışkanlıktır. Dişlerde kırılma, dental işlemlerde tahrip, çenenin fonksiyonlarında bozulma ve kas ağrılarına sebebiyet verebilir.

Çözüm: Eğer gündüz vakti ise kendinizi fark edip durdurabilirsiniz. Kuralı unutmayın: Dudaklar bitişik, dişler ayrı! Ancak gece vakti kontrolünüz olmayacağı için eğer bu sorun ileri düzeydeyse bir hekime görünmelisiniz. 

4. Buz Çiğnemek

Buz çiğnemenin neden diş sağlığı için zararlı olduğunu tahmin etmek zor değil. Diğer sert cisimlerde olduğu gibi buzlar da diş yapısına zarar verir ve kırılmalara yol açabilir. 

Çözüm: Yapmayın!

5. Sürekli Atıştırmak

Ne yediğinize bağlı olarak sürekli bir şeyler atıştırmak diş sağlığı için zararlı olabiliyor. Çok fazla rafine şeker ve karbonhidrat içeren besinleri sürekli olarak tüketiyorsanız çürüklere neden olan bakterilerin tekrar tekrar aktive olmasına neden oluyorsunuz demektir. 

Çözüm: Acıktığınızda atıştırmalık olarak süt ürünleri veya kuruyemişleri tercih edebilirsiniz. Hem sizin hem de dişlerinizin sağlığı için daha iyi bir seçenek olacaktır. 

6. Dişlerinizi Alet Olarak Kullanmak

Dişlerimiz sadece ve sadece yemekleri çiğnemek içindir, daha fazlası değil! Birçok kişi dişleriyle soda kapağı açmak gibi büyük zararlar verebilecek eylemlerde bulunarak hastanelerin acil kısımlarına gitmek zorunda kalıyor. 

Çözüm: Bu tür işler için doğru olan aletleri kullanın, dişlerinizi değil!

7. Şekerli ve Asitli İçecekler

Gazlı içecekler ve enerji içecekleri diş sağlığının en büyük düşmanlarındandır, özellikle bunları her gün tüketiyorsanız. Bu içeceklerin içerisinde bulunan asit diş minesine zarar verir ve bakterilerin çok hoşlandıkları ortamın oluşumuna neden olur. 

Çözüm: Su için. Ancak eğer bazı zamanlarda bu içecekleri tüketecekseniz de otururken için ve daha sonrasında ağzınızı mutlaka fırçalayın. 

Diş sağlığınıza dikkat etmediğiniz takdirde zaman zaman diş ağrısı çekebilirsiniz. Diş ağrılarınız şiddetlenmeden diş hekimine kontrole gelmenizi tavsiye ederiz. Randevu almak için buraya tıklayınız.

kök kanal tedavisi

Kök Kanal Tedavisi Mi İmplant Mı?

Modern diş hekimliğinin odak noktası, hastaların doğal dişlerini korumalarına yardımcı olmaktır. Bir dişi kök kanalıyla “kurtarmak” ile dişin çekilmesi ve implant ile değiştirilmesi arasında bir

Devamını okuyun »