diş hassasiyeti

Diş hassasiyeti birçok kişide görülen yaygın bir diş problemidir. Hassasiyet yaşayanlar bu rahatsızlıklarını gidermek için basit ama etkili çözümlere başvurabilirler.

Diş hassasiyeti rahatsızlığını azaltmak için iyi tasarlanmış bir diş macunu kullanın.

Duyarlılığı azaltmak için FDA onaylı tek bir aktif bileşen vardır, % 5 potasyum nitrat! Bu, Crest Sensitive, Sensodyne, Pronamel ve diğer bazı reçetesiz diş macunlarında bulunur. Bu diş macunlarının etkinliği, uzun bir süre boyunca düzenli kullanıma bağlıdır. % 5 potasyum nitrat içerdiklerinden emin olmak için her zaman içerik etiketlerini kontrol edin!

Yumuşak bir diş fırçası kullanın.

Diş hassasiyeti, dişlerin koruyucu dış tabakalarında aşınma veya yıpranma nedeniyle ortaya çıkar. Yumuşak bir fırça kullanarak ve diş eti çizgileri boyunca dairesel bir hareketle nazikçe hareket ettirerek kolayca önlenebilinir. Böylece diş hassasiyeti hissini arttırmadan diş plağına neden olan hastalığı ortadan kaldıracaksınız.

Dişlerinizi gıcırdatmadığınızdan emin olun.

Çoğumuz stres altındayken, özellikle geceleri dişlerimizi gıcırdatıyoruz. Gıcırdatma (bruksizm) dişlerde erken ve aşırı yıpranmaya neden olur. Bu, artan hassasiyet ve sıklıkla çene kaslarının ağrımasına neden olur. Bunu gece yapmadığınızdan emin olmak için uyku partnerinize danışın.

Beyazlatıcı diş macunlarından kaçının.

Beyazlatıcı diş macunları, karbamid peroksit ve sıklıkla diş yapısını yıpratan çok aşındırıcı bileşikler içerir. Karbamid peroksit ağızda hidrojen peroksit haline gelir ve hassasiyeti arttırır. Kullanımı azaltılmalı  veya en azından profesyonel gözetim altında yapılmalıdır.

Asitli gıdalardan kaçının.

Enerji içecekleri, gazlı içecekler ve diğer asitli yiyecek ve içecekler tıpkı dişlerimizde yaşayan bakteri plağı gibi diş yapısını kimyasal olarak aşındırır. Bu da hassasiyeti arttırır. Dolayısıyla, asitli gıdalardan kaçınmalı ya da olabildiğince az tüketmeliyiz. Ayrıca asitli yiyecekleri tükettikten sonra kısa bir süre içerisinde dişlerinizi fırçalamanız diş aşınmasını da artırabilir. Bu nedenle asitli gıda tüketiminden sonra dişlerini fırçalamak için bir süre beklemeniz, diş hassasiyetiniz için oldukça önemlidir.


Diş hassasiyeti rahatsızlığınız şiddetli ağrı yaşamanıza neden oluyor ve günlük yaşamınızı olumsuz yönde etkiliyorsa kliniğimizle iletişime geçip muayene olmanızı tavsiye ederiz. Randevu almak için buraya tıklayın. 

Ağız ve Diş Sağlığına Dair Diğer Yazılarımız

kök kanal tedavisi

Kök Kanal Tedavisi Mi İmplant Mı?

Modern diş hekimliğinin odak noktası, hastaların doğal dişlerini korumalarına yardımcı olmaktır. Bir dişi kök kanalıyla “kurtarmak” ile dişin çekilmesi ve implant ile değiştirilmesi arasında bir

Devamını Okuyun »