diş eti çekilmesi

Sağlıklı diş etleri güçlü, sağlıklı dişler için çapa görevi görür. Diş hekimleri hastalarının diş eti sağlığına öncelik verir çünkü her sağlıklı gülümsemenin sağlam bir temele ihtiyacı olduğunu bilir Bununla birlikte, diş eti çekilmesi ile mücadele söz konusu olduğunda diş etleri genellikle ekstra yardıma ihtiyaç duyar.

Diş eti Çekilmesi Hastalığı Nedir?

Diş eti hastalığı, dişlerinizi çevreleyen doku tahriş olduğunda ve/veya enfekte olduğunda ortaya çıkar. Genllikle bunun ilk sorumlusu kötü ağız hijyenidir. Bakteriler yediğiniz besinlerdeki şekerlerden beslediğinde, zararlı asitler üretirler ve plak adı verilen yapışkan bir biyofilmde birikirler. Plak sadece diş çürümesine neden olmakla kalmaz, aynı zamanda diş eti çizgisinin altında birikebilir ve diş çevresindeki yumuşak dokuları tahriş ederek diş eti çekilmesine neden olabilir.

Plak günlük fırçalama ve diş ipi ile temizlenmezse, büyümeye ve diş etlerinize zarar vermeye devam edecektir. Sonunda, diş etleriniz enfekte olur. Diş eti hastalığı iki aşamada ortaya çıkar: diş etlerinin tahriş olduğu ve iltihaplandığı gingivitis ve diş etlerinin enfekte olduğu periodontitis.

Diş Eti Çekilmesi Nasıl Tedavi Edilir?

İlk olarak, iyi bir önleyici bakım ile ilk etapta gelişmesini engellemeye çalışıyoruz. Bununla birlikte, diş eti hastalığının erken evreleri genellikle evde daha iyi ağız hijyeni ve diş hekiminizde yaptıracağınız rutin profesyonel diş temizliği ile tersine çevrilebilir.

Ancak diş eti hastalığınız tedavi gerektiriyorsa, bunun için tasarlanmış birçok farklı tedavi türü bulunmaktadır

Daha ileri diş eti hastalığı vakaları için, diş taşı temizleme, kök düzeltilmesi veya diğer ameliyat türleri gibi prosedürleri önerebiliriz.

Semptomlara dikkat edin!

Şişlik, hassasiyet, kanama veya anormal kızarıklık gibi diş eti hastalığının erken uyarı belirtilerinden bazılarını fark ettiyseniz, diş hekiminize bildirin. Bir sonraki diş ziyaretiniz sırasında diş etlerinizin sağlığını kontrol ettirin. Daha sonra eğer problem çıkarsa diş hekiminiz, diş etlerinizin sağlığını iyileştirmek için kişiselleştirilmiş bir tedavi planı hazırlayacaktır.

Planlama ve tedavi süreci hakkında detaylı bilgi almak ve muayene olmak için buradan randevunuzu oluşturmayı unutmayın.

kök kanal tedavisi

Kök Kanal Tedavisi Mi İmplant Mı?

Modern diş hekimliğinin odak noktası, hastaların doğal dişlerini korumalarına yardımcı olmaktır. Bir dişi kök kanalıyla “kurtarmak” ile dişin çekilmesi ve implant ile değiştirilmesi arasında bir

devamını okuyun »